دوربین مداربسته و کاربردهای آن

دوربین مداربسته و کاربردهای آن

تلویزیون مداربسته و به عبارت دیگر به نام دوربین مداربسته (CCTV)   شناخته می شود نوعی سیستم نظارت تصویری است که قدمت آن به حدود سال 1940 میلادی بر میگردد ، وقتی که نخستین دوربین مداربسته توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک در مکانی به نام “پینمونده” به کار گرفته شد.

اگر چه دوربین های مداربسته در ابتدا برای پیشرفت و توسعه موشک ها بکار گرفته شد اما بالغ بر 6 دهه است که به طور فزاینده ای به عنوان عاملی مهم در امنیت و نظارت دولت ها ، اجرای قانون ، مدارس ، تجارت و حتی منازل شخصی در نظر گرفته می شود. با هم نگاهی دقیق تر به کاربردهای دوربین مداربسته که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد می اندازیم .

1 – نظارت بر ترافیک

امروزه برگه جریمه رد کردن از چراغ قرمز و یا سرعت بالا را بر روی موبایل و یا صندوق پستی تان مشاهده می کنید حتی اگر به واقع هرگز توسط پلیس ماشینتان کنار زده نشده باشد و این همه را مدیون سیستم های مداربسته نظارت بر ترافیک هستیم . اما در حالیکه مرتبا درباره رشد فزاینده دوربین های چراغ قرمز می شنویم که در تقاطع های خطرناک و شلوغ شهر نصب می شوند ، دیگر صحبت از نظارت تصویری تنها برای صدور جریمه های ترافیکی نمی باشد و چیزی فراتر از آن است .

با افزایش روز افزون بار ترافیکی در نواحی مترو و جاده های محلی و بین شهری و به خاطر رانندگی بی ملاحظه برخی از رانندگان ، تصادفات بیش از گذشته در حال وقوع است . بسیاری از شهر ها در حال حاظر دوربین های نظارتی را بالای خیابان های شلوغ شهر به منظور نظارت بر جریان ترافیکی و مراقبت از رانندگی بی ملاحظه و خشن و همچنین بازرسی جزئیات تصادف و میزان خسارت وارده به خودروی مورد نظر نصب کرده اند .

2 – امنیت منزل

امروزه برای مالکین خانه ها نصب دوربین های امنیتی در حوالی منزل و دارائیهایشان به منظور محافظت در برابر متجاوزین و دزدها امری غیر معمول نیست .از آنجایی که دوربین ها خودشان نمی توانند کاری فیزیکی در جهت ممانعت از وقوع جرم در اطراف منازل انجام دهند ، آنها تبدیل به یک عامل بازدارنده بسیار موثر شده اند .خانه های مسکونی که با دوربین های مداربسته به خوبی محافظت می شوند بسیار کمتر از منازلی که هیچ ابزار امنیتی در آن مکان وجود ندارد به دایره جنائی درخواست داده اند .

نوع دیگری از سیستم های نظارتی دوربین مداربسته در منزل به نام “دوربین های پرستار” شناخته می شوند . دوربین کوچکی که اغلب تبدیل به یک شئ معمولی خانه شده است و در محدوده ای از منزل که پرستاران و دیگر کارمندان خانه معمولا زمان خویش را آنجا می گذرانند قرار می گیرد .

این دوربین های امنیتی به همراه خود امنیت و آرامش را برای والدین و مالکین خانه که در واقع می خواهند از فرزندان و دیگر افراد خانواده این اطمینان را کسب کنند که آنان در وضعیت ایمنی باشند و با آنان به درستی رفتار می شود به همراه می آورند .

3 – نقل و انتقالات عمومی

از قطارها و اتوبوس ها گرفته تا متروها و تاکسی ها ، عبور و مرور عمومی با نصب دوربین های نظارتی نه تنها در وسایل نقلیه بلکه در ایستگاه ها و حتی انبارها هم از حمایت بیشتری برخوردار شده است .

نظارت تصویری نه تنها کمک می کند تا از جرم و جنایات در برابر مسافران ، رانندگان و مسئولین بلیط جلوگیری شود بلکه ، یک شاهد عینی برای تعقیب قانونی حادثه که در آن معمولا افراد قربانی می شوند و یا داراییشان از بین می رود نیز فراهم می آورد .

4 – نظارت بر تجارت و کسب و کار

دوربین مداربسته یکی از آسان ترین راه ها برای مدیران و تجار است که از طریق آن کارمندان را نظارت کنند و از وقوع جرم و خسارت در محل کار جلوگیری کنند . چه محیط تجاری ، رستوران ، دفتر کار ، بانک و یا یک مغازه خرده فروشی باشد و یا جایی دیگر ، فرقی نمی کند چون در هر صورت دوربین ها در محدوده صندوق ، پشت کارمندان ، انبارها و یا طبقات فروش قرار می گیرند که البته نه تنها دسترسی کارمندان به این نواحی را مورد نظارت قرار می دهد بلکه از دزدی ، خشونت و دیگر اشکال خلاف کاری و سوء رفتار جلوگیری می کند .

اگر چه نظارت بر کسب و کار در ساعات اداری مهم است اما به همان اندازه نظارت بر ساعات غیر اداری نیز اهمیت دارد زیرا در ساعت غیر اداری مثلا در طول شب هر اتفاقی ممکن است بیفتد . دوربین های امنیتی نه تنها شاهد دزدی هستند بلکه همچنین به مالکین و مدیران کمک می کنند که بر کار حفظ و نگهداری و نظافت کارگران نیز آگاهی داشته باشند تا مطمئن شوند که همه کارهای خواسته شده به انجام رسیده است .

5 – محافظت و حراست در مدارس و محیط های آموزشی

بر اساس تجربه ، مدارس نیاز فزاینده ای به نظارت امنیتی خصوصا در سطح راهنمایی و دبیرستان دارند . بسیاری از مدارس از دوربین های مداربسته در جهت نظارت بر جریان دانش آموزان در راهروها ، اداره کلاس های درسی ، اتفاقات بالقوه ای که در کافه تریا مدرسه ممکن است روی دهد ، در سالن های ورزشی ، تالار کنفرانس و پارکینگ ها استفاده می کنند . دوربین های امنیتی وسیله ای هستند برای محدود کردن جرائمی مثل نقاشی های دیواری , دعوا و جدل ، خشونت و استفاده از مواد مخدر در فضای مدرسه و همچنین وسیله ای هستند که با نظارت بر ورود و خروج افراد از مدارس از آنان حمایت می کنند .

Share this post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>